XIV. ročník 2019/2020

Statut soutěže

Tiskové zprávy

Přihláška

Odkud se hlásili soutěžící XIV. ročníku

Slavnostní předání cen a setkání všech soutěžících se uskuteční v náhradním termínu 24. září 2020.

Ohlédnutí za 14. ročníkem

Na letošní mimořádný ročník literární soutěže budou nejspíš jednou vzpomínat nejen ti, kteří si letos odnášejí cenu pro vítěze, ale také jejich rodiče, učitelé a také organizátoři. „Sítě“ letos propojily třeba jihočeské Prachatice s Jablunkovem, Břeclaví, Plzní, Šumperkem, Karvinou, Prahou, Třebíčí… Ze všech krajů České republiky, kromě Ústeckého a Karlovarského, se přihlásilo 210 soutěžících a podmínkám vyhovělo 206 soutěžních prací. Porota v čele s redaktorkou Českého rozhlasu Olgou Jeřábkovou tedy letos hodnotila celkem 138 textů v I. kategorii (11–15 let) a 68 povídek v II. kategorii (16–19 let).

Téma „Sítě“ nabídlo soutěžícím řadu možností, jak jej literárně ztvárnit – námětem se mohly stát sítě houpací, záchranné, lovecké, rodinné, sociální, virtuální… Téma také nabídlo hledání odpovědí na otázku, kdy sítě dávají pocit jistoty a kdy se stávají pastí.  Porotu zaujaly zejména nápady mladších pisatelů, u nichž ocenili rozmanitost námětů i úroveň jejich literárního zpracování. Příběh Ptačí tanečnice, se kterým Ema Veverková z Břeclavi zvítězila v I. kategorii, zachycuje jednak vnitřní svět artistky Carmen před vystoupením, ale současně na celou situaci nahlíží z perspektivy dosavadního životního příběhu hrdinky. Druhé místo získal Jakub Vacek z Ivančic za historickou povídku Síť z ostnatých drátů¸ která čtenáře přenáší na bojiště 1. světové války a sleduje osudy šesti kamarádů. Třetí místo získala Jitka Stritzlová z Hustopečí za příběh s názvem Marco, v němž citlivě ztvárnila proměnu vztahu dvou mladých lidí. Čestná uznání udělila porota Mii Bružeňákové a Kláře Klocové. První z nich propojila v textu Zachraňte mne, mé sítě dramatickou situaci, v níž se hlavní hrdinka ocitla, s paralelní realitou sociálních sítí, jejichž vlastní jazyk vytváří vtipný kontrapunkt k hlavní dějové lince. Text Kláry Klocové Jsem tvůj štít vnáší mezi pětici finalistů perspektivu pavouka bránícího svůj domov.

Zvířecí hrdina zaujal porotu také mezi soutěžními texty ve druhé kategorii a prvním místem proto ocenila povídku Elišky Mostecké ze Šumperku Smrt číhá za sklem. Let masařky, ztvárněný zpočátku s humorným nadhledem, se s blížícím se závěrem proměňuje v hororový boj o život, člověkem nepozorovatelný. Na druhé místo postoupila loňská finalistka Eliška Zářecká ze Zvěstovic. Letos do soutěže zaslala povídku Pavouček, která se odehrává v mafiánském prostředí Neapole a motiv sítě rozvíjí v několika rovinách. Třetí místo získala Karolína Kawuloková z Jablunkova za příběh Do vody chčijů žáby, s nadsázkou vyprávěné dobrodružství kamarádů Honzy a Janka, kteří se rozhodnou spáchat svůj poslední zločin ve vinicích u Dolních Věstonic. Čestné uznání získala Valentýna Lipovská, jejíž jméno se mezi finalisty objevuje již potřetí, za groteskní ztvárnění rodinných vztahů v povídce Jak ze závisti byla nenávist, z nenávisti prozřetelnost a z prozřetelnosti plot, aneb Továrna na absurditu. Čestným uznáním porota ocenila také povídku Jana Kadrnky Promítač, Dostojevskij, Sprite, jejíž vypravěč prostřednictvím svého kritického pozorování světa podává zprávu sám o sobě.

Textů, které si zaslouží pozornost, bylo letos v obou kategoriích víc, než může porota rozdělit cen, a proto ještě mimořádně uděluje v I. kategorii pochvalu Magdaleně Holubové, Vojtěchu Eiblovi a Radovanu Šťastnému a ve II. kategorii Emmě E. Conlon, Nicole K. Bajcsyové, Evě Brázdové a Filipu Mráčkovi.

 

Oceněné texty budou publikovány v literární příloze Sborníku Muzea Brněnska 2020, která vyjde v září a bude zaslána všem soutěžícím jako poděkování za účast v soutěži.

 

Složení poroty:
PhDr. Olga Jeřábková - předsedkyně poroty, novinářka, redaktorka a pedagožka, Český rozhlas
Mgr. Richard Skolek - spisovatel a překladatel, lektor seminářů tvůrčího psaní
Mgr. Ing. Romana Macháčková - pracuje v Moravské zemské knihovně, kde byla od dubna 2015 do března 2019 autorkou většiny výstav a koordinátorkou cyklu Oči Brna
PhDr. Tomáš Jeřábek, Ph.D. - historik a pedagog, Filozofická a Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Gymnázium P. Křížkovského s uměleckou profilací v Brně
PaedDr. Libor Kalina – novinář a vedoucí pobočky Památníku písemnictví na Moravě, pobočky Muzea Brněnska, příspěvková organizace

 

VÝSLEDKY:

I. kategorie (11­–15 let):

1. místo – Ema Veverková: Ptačí tanečnice
2. místo – Jakub Vacek:
Síť z ostnatých drátů
3. místo – Jitka Stritzlová:
Marco
čestné uznání – Mia Bružeňáková:
Zachraňte mne, mé sítě
čestné uznání – Klára Klocová:
Jsem tvůj štít
pochvala poroty – Magdalena Holubová, Vojtěch Eibl, Radovan Šťastný

 

II. kategorie (16-19 let):

1. místo – Eliška Mostecká: Smrt číhá za sklem
2. místo – Eliška Zářecká:
Pavouček
3. místo – Karolína Kawuloková:
Do vody chčijů žáby
čestné uznání – Valentýna Lipovská:
Plot, aneb Továrna na absurditu
čestné uznání – Jan Kadrnka:
Promítač, Dostojevskij, Sprite
pochvala poroty – Emma E. Conlon, Nicole Bajcsyová, Eva Brázdová, Filip Mráček

 

Skrytou pamět Moravy najdete i na Facebooku.

 

created by: Trinet a.s., design Václav Houf