15.05.2019 - 08.09.2019 | Památník písemnictví na Moravě

Od rydla k počítači. Exlibris ze sbírky manželů Petra a Heleny Haimannových

Výstava představí sbírku grafických exlibris manželů Haimannových. Jejich soubor obsahuje položky bez nadsázky z celého světa a ukazuje, že exlibris zdaleka nejsou jen tuzemským fenoménem. Výběr prezentovaných exemplářů zdůrazní různorodost používaných výtvarných technik od klasického rytectví po moderní počítačové zpracování.

Grafická exlibris již dávno neslouží pouze k vlastnickému označování knih, stal se z nich svébytný výtvarný žánr a objekt sběratelského úsilí řady generací. K významným soukromým kolekcím moderních exlibris patří také sbírka brněnských manželů Heleny a Petra Haimannových, čítající více než 6 000 kusů. Vedle četných domácích autorů se v ní nacházejí ukázky z řady světových zemí včetně Číny a Japonska. Klíčové kritérium, podle něhož budou exempláře do výstavy vybírány, představují různorodé výtvarné techniky exlibris od nejstarších dřevorytů po moderní počítačovou grafiku. Cílem výstavy je tedy vedle prezentace významné soukromé sbírky také podtržení výtvarné rozmanitosti, která se za fenoménem exlibris skrývá.

Vernisáž výstavy proběhne 15. 5. 2019 v 17.30 hodin.

created by: Trinet a.s., design Václav Houf