25.10.2011 - 25.10.2011 | Památník písemnictví na Moravě

At´ žije republika

Večer věnovaný vzniku ČSR spojený s vyhlášením VI. ročníku literární soutěže Skrytá paměť Moravy a autorským čtením Věry Linhartové a Magdalény Špačkové.

V úterý 25. října si Památník písemnictví na Moravě připomněl 93. výročí vzniku samostatného Československa a jak jinak než literaturou. Neodmyslitelným bodem programu se stalo autorské čtení nejmladší generace literátů, kteří získali ocenění v literární soutěži Skrytá paměť Moravy. Tentokrát se představila Magdaléna Špačková, vítězka pátého ročníku, která odbornou porotu zaujala svou povídkou o židovské dívce. Pozvání přijala také Věra Linhartová, vysokoškolská pedagožka a spisovatelka, členka odborné poroty Skryté paměti Moravy, jíž je téma loňského ročníku – Cizinec - blízké. Ve své poslední knize Když hodiny padaly z věže, z níž zazněla stejnojmenná povídka, literárně ztvárnila osudy ukrajinských žen v české společnosti. Dalšími hosty byli žáci z rajhradské pobočky ZUŠ Židlochovice, kteří svým hudebním vystoupením převedli literární soutěž k dalšímu začátku.
Při této příležitosti byla také instalována putovní výstavka, která přináší průřez první pěti ročníky Skryté paměti Moravy – v ukázkách z vítězných textů, na fotografiích i v číslech.
Vyhlášení šestého ročníku a nového tématu se ujal Václav Božek, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.

     
     
created by: Trinet a.s., design Václav Houf