22.09.2012 - 22.09.2012 | Památník písemnictví na Moravě

Rajhradská sobota

Od 10 do 13 hodin se koná již třetí Knižní bleší trh s možností koupě i prodeje vlastních knih, pohlednic, cédéček a gramofonových desek; odpoledne plné překvapení pro děti i dospělé, mj. koncert žáků místní pobočky ZUŠ Židlochovice.

Rajhradská sobota začala deštivě, a tak se Knižní bleší trh nekonal před Památníkem na nádvoří, ale v chodbách kláštera. Kromě knih nejrůznějších žánrů se na pultech objevily také gramofonové desky a pohlednice. Na rodiče s dětmi čekaly v Památníku písemnictví soutěže inspirované literárním prostředím i prvním podzimním dnem, kterým tato sobota byla. V jedné disciplíně se například hledaly knihovníkovy ztracené klíče, u tvořivého stolku si každý mohl napsat své jméno v různých abecedách či poslat básničku papírovému drakovi. Děti vyplňovaly také pracovní listy v expozici nebo chvíli poseděly u předčítání pohádek.
Po poledni vysvitlo slunce jako na objednávku základní umělecké školy. Děti malovaly na velkou plochu panelů na nádvoří pod vedením paní učitelky z výtvarného oboru, od půl třetí jim k tomu jejich spolužáci – muzikanti hráli v nejrůznějších uskupeních známé melodie. Hudební čísla byla oživena i vystoupením tanečníků.
Řezbáři přivezli ukázat své výrobky a před zraky přihlížejících vytvořili z neforemného kusu dřeva motorovou pilou krásnou sovu. V závětří fary byly během odpoledne k vidění i živí ptáci ze Záchranné stanice dravců sídlící za klášterem.
Potěšilo nás, že i přes velkou nabídku akcí, které bylo možné tuto sobotu navštívit, zavítali návštěvníci také do Památníku. Během několika hodin se tu koncentrovaly dovednosti mnoha lidí z Rajhradu a z jeho sousedství. Doufejme, že se příští rok na Rajhradské sobotě opět uvidíme.

       
       
created by: Trinet a.s., design Václav Houf