24.10.2012 - 24.10.2012 | Památník písemnictví na Moravě

Ať žije republika!

Večer věnovaný vzniku Československa. Spojeno s vyhlášením sedmého ročníku literární soutěže Skrytá paměť Moravy a autorským čtením mladých autorů. Následuje večerní prohlídka Památníku.

Výročí vzniku samostatného československého státu oslavil Památník písemnictví na Moravě 24. října 2012 vzpomínkovým podvečerem s názvem „Ať žije republika!“. Při této slavnostní příležitosti prohlásila paní JUDr. Hana Holušová, vedoucí odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Jihomoravského kraje, VII. ročník literární soutěže pro mládež Skrytá paměť Moravy za vyhlášený. Doufejme, že nové téma soutěže „Pošli to dál!“ bude při vytváření originálních prozaických textů pro mládež mezi 12 a 19 lety inspirací.
Pozvání k autorskému čtení přijali loňští vítězové, kteří tvořili texty na téma „Továrna Evropa… vyrobeno na Moravě“. Milan Chrobák vystoupil se svým soutěžním příspěvkem O vzniku hlaholice, s nímž uspěl v I. kategorii, a Iveta Jakubčíková, vítězka II. kategorie, představila text Poptávka. Ukázku z povídkové knihy Hra pro čtyři ruce od Jana Němce, jednoho z porotců soutěže, přečetl Vladimír Hauser, člen hereckého souboru Divadla Husa na provázku. Vedoucí Památníku dr. Vojen Drlík připomněl reakce dobového tisku na vyhlášení republiky v roce 1918. Literární program doplnilo hudební vystoupení smyčcového uskupení Illegal String Quartet a závěrem večera byla zájemcům nabídnuta možnost prohlédnout si Památník písemnictví na Moravě po setmění.

created by: Trinet a.s., design Václav Houf