16.10.2013 - 16.10.2013 | Památník písemnictví na Moravě

StřeDění - Erika Bezdíčková

Dlouhodobá redaktorka Českého rozhlasu, překladatelka a tlumočnice na brněnských veletrzích, v současné době redaktorka webových stránek Židovské obce Brno, přišla do Památníku písemnictví na Moravě besedovat s návštěvníky nejen nad knihou Moje dlouhé mlčení, která vypráví o postizích oběma totalitními režimy 20. století.

Erika Bezdíčková působí mezi českými novináři více než jedno půlstoletí, a tak její osudy jsou samy o sobě kusem našich dějin. Autorka, která se narodila na Slovensku a je židovského původu, prošla jako dítě několika nacistickými koncentračními tábory, ztratila velkou část své rodiny. Přesto dokázala po válce překonat všechna prožitá traumata a vstoupit do světa žurnalistiky a médií. Spolupracovala se začínajícími Brněnskými veletrhy, pracovala pro řadu českých a slovenských periodik, překládala, tlumočila, a teprve po mnoha letech se dostala ke svým vlastním osudům. Jako by až v seniorském věku nabyla sil k tomu, aby se mohla vrátit ke svému mládí a zejména k hrůzným zážitkům z vyhlazovacích táborů. Její knížka je proto nejen svědectvím o tom, co se událo před více než půlstoletím, ale i svědectvím o lidech, kteří s takovou zkušeností žijí a zvládají každodenní radosti a strasti. Erika Bezdíčková není nejmladší, její životní elán a neutuchající aktivitu by jí však mohli závidět všichni náctiletí.
O své knížce Moje dlouhé mlčení, o svých životních zkušenostech, pohledu na život i plánech besedovala v rámci programového cyklu Středění 16. října od 17 hodin. Součástí besedy, kterou vedl Vojen Drlík, bylo i promítání dokumentárního filmu, který s Erikou Bezdíčkovou nedávno natočila Olga Sommerová.

created by: Trinet a.s., design Václav Houf