23.10.2013 - 23.10.2013 | Památník písemnictví na Moravě

Ať žije republika!

Slavnostní odpoledne při příležitosti státního svátku Vzniku samostatného Československa bude spojeno s vyhlášením osmého ročníku literární soutěže Skrytá paměť Moravy a autorským čtením mladých autorů.

V Památníku písemnictví na Moravě se uskutečnilo 23. října setkání k výročí Vzniku samostatného československého státu. Na slavnostním odpoledni si zúčastnění připomněli, že v tomto roce uběhne od této události již 95 let. Při této příležitosti přednesla ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně Mgr. Irena Chovančíková krátkou přednášku s názvem TGM, spisovatelé a básníci, věnovanou prvnímu prezidentovi ČSR – Tomáši Garrigue Masasarykovi – a jeho vztahům k literatuře. Slavnostní odpoledne bývá spojeno s vyhlášením nového ročníku literární soutěže pro mládež Skrytá paměť Moravy a autorským čtením dříve oceněných účastníků.
Pozvání do Rajhradu přijal Vojtěch Mašín ze Šakvic, který v loňském roce obsadil 3. místo v kategorii soutěže do 19 let. Přečetl příběh Ztracený odkaz, vyprávějící o českém parašutistovi z II. světové války. Zazněl také příspěvek Kristýny Suchánkové Pohled Olgy Havlové na zatýkání Václava Havla, jehož autorka loni zvítězila mezi soutěžícími v kategorii do 15 let. Autorská čtení doprovodila hudební vystoupení žáků Základní umělecké školy v Židlochovicích a v závěru odpoledne vyhlásil radní Jihomoravského kraje pro kulturu Jiří Němec nové téma literární soutěže pro školní rok 2013/2014. Téma zní „Okamžik štěstí.“

created by: Trinet a.s., design Václav Houf