01.11.2013 - 02.02.2014 | Památník písemnictví na Moravě

Alois Mikulka – sochař, ilustrátor, spisovatel

Stále velice aktivní Alois Mikulka, malíř, sochař a spisovatel, letos oslavil osmdesátiny. Nedávno vydal další knihy, které jsou skrz naskrz autorské – je autorem textu, jeho grafické podoby a samozřejmě také ilustrací. Morava dnes snad nemá výraznějšího reprezentanta symbiózy literatury a výtvarného umění.

Nový výstavní prostor Památníku písemnictví na Moravě, tzv. Malá galerie, je tematicky zaštítěn propojením literatury a výtvarného umění. Prvním zástupcem této symbiózy je letošní jubilant Alois Mikulka, všestranný moravský umělec. Připravená výstava se primárně nevěnuje jeho samostatné malířské a sochařské činnosti, ale je zaměřena na jeho tvorbu pro děti, spojující ilustrace a texty do jednoho komplexního celku. Pro návštěvníky je přístupná od 1. listopadu 2013 do 2. února 2014. Oficiálního představení samotným Aloisem Mikulkou se ovšem dočká ve středu 13. listopadu od 17 hodin v rámci tradičního pořadu StřeDění. Autor nejprve provede hosty výstavou a poté spolu s nimi zasedne k besedě.
Svět Mikulkových knih pro děti, tak jak jej prezentují ilustrace a s nimi těsně spjaté doprovodné texty, vyniká hravostí, fantazií a notnou dávkou humoru. Nese v sobě dědictví tradičních pohádek, obohacených o nové polohy pronikáním motivů ze současné společnosti a moderní techniky. Díky tomu spatřila světlo světa třeba Karkulka v maskáčích. Mikulkova tvorba však nezůstala pouze „na papíře“, ale dostala rovněž podobu mluveného slova či pohyblivých obrázků. V průběhu let spolupracoval autor s Československým a posléze Českým rozhlasem, například na relaci Hajaja, nebo s Československou televizí (Hastrmaní princeznička, Velmi smutné povídání o Smolíčkovi, O Loktibradovi a další). Adaptace jeho děl se objevily na divadelním jevišti v podobě loutkových představení. Veškerá tvorba pro děti s sebou nese i odkazy pro dospělé a neodklání se od linie jeho malířských a sochařských děl, poučených moderním uměním, ale přetvářejících si jej vlastním originálním způsobem. Přístupnost Mikulkových knih pro různé věkové kategorie obohacuje četbu o rozlišné zorné úhly, měnící se s věkem a konkrétním jednotlivcem.

     
created by: Trinet a.s., design Václav Houf