15.04.2015 - 15.04.2015 | Památník písemnictví na Moravě

StřeDění - Zdeněk Volf

Poezie není pro Zdeňka Volfa obživou, ale duchovní a životní potřebou. Jeho verše harmonicky doplňuje hudební doprovod manželského dua Ireny a Vojtěcha Havlových. Literatura a hudba v rámci pravidelného cyklu StřeDění v Památníku písemnictví. Začátek v 17.00 hod.

Zatímco březnové StřeDění spojovalo literaturu a výtvarným uměním, dubnové se neslo na hudební vlně. Když se před lety básník Zdeněk Volf a hudebníci Irena a Vojtěch Havlovi poprvé setkali, ihned poznali spřízněnost své tvorby. Hudebně-literární podvečer v Památníku písemnictví na Moravě nebyl jejich prvním (a jistě ani posledním) společným vystoupením. Zdeněk Volf je autorem pěti básnických sbírek, básnického deníku Srdcář, editorsky se podílel na básnické antologii Chlévská lyrika s fotografiemi Jindřicha Štreita, knižně zpracoval literární pozůstalost básníka Oldřicha Ludvy Kozlovského Příběh na rozpálené žíly, sestavil výbor z veršů Petra Veselého pod názvem Jundrov. Literatura ale není pro Zdeňka Volfa zdrojem obživy, není ani profesionálním literárním teoretikem. K veršům se uchyluje v čase mimo své zaměstnání (je soukromým inseminátorem krav), ale o to z hlubších zdrojů čerpá. Inspirací je mu jak jeho profese (která je mu metaforou celé lidské činnosti a básnické tvorby obzvlášť), tak nevyčerpatelný pramen křesťanské víry.
Z podobných duchovních zdrojů (ovlivněných ovšem indickou tradicí) čerpá také hudba Ireny a Vojtěcha Havlových. Podobně jako Zdeněk Volf nejsou ani Havlovi hudebníky komerčními, svou hudbu chápou jako poslání a dar, který předávají dál. Ve svých kompozicích využívají rozmanitých hudebních nástrojů. V Památníku písemnictví na Moravě znělo violoncello, viola da gamba, zvonky a tibetské mísy. Manželé Havlovi společně se Zdeňkem Volfem vytvořili výjimečnou atmosféru, kdy bylo slovo citlivě obohacováno hudbou, a tóny prohlubovaly význam veršů.

created by: Trinet a.s., design Václav Houf