27.11.2014 - 14.06.2015 | Památník písemnictví na Moravě

Host do domu

Téměř naplněný sen o dokonalém literárním časopise. Připomenutí slavné éry 60. let minulého století a její reflexe na stránkách bezmála legendárního titulu, který vycházel v Brně. Host do domu očima svých tvůrců, přispěvatelů, pamětníků a také čtenářů.

Dne 26. listopadu 2014 zahájil Památník písemnictví na Moravě výstavu Host do domu – Sen o svobodě. Tento časopis, který v 60. letech představoval ostrůvek tvůrčí svobody, si v letošním roce připomíná 60 let od svého založení. Začal vycházet v Brně v roce 1954, avšak v roce 1970 bylo jeho vydávání zastaveno. Ve vedení časopisu se vystřídali šéfredaktoři Bohumír Macák, Jan Skácel a Jan Trefulka.

Výstavu zahájil zpěvem sbor Vysokého učení technického Vox iuvenalis, který pod vedením Jana Ocetka přednesl zhudebněnou poezii Jana Skácela. Na časopis Host do domu hořkosladce zavzpomínal jeden z jeho tehdejších redaktorů – Milan Uhde.

Při prohlídce výstavy mají návštěvníci možnost nahlédnout do dobové korespondence redaktorů a přispěvatelů, seznámit se s výtvarníky Hosta do domu, prohlédnout si desítky fotografií, na kterých jsou především ti, kteří Hosta do domu tvořili. A v neposlední řadě zalistovat časopisem, který je dobrým čtením i po letech.

       
       
created by: Trinet a.s., design Václav Houf