07.05.2015 - 30.08.2015 | Památník písemnictví na Moravě

Na každou nemoc roste bylina

Představení historických herbářů a dobové bylinné a lékárenské literatury, lidové léčitelství, klášterní bylinkářství včera a dnes, čaje, elixíry, potravinové doplňky… (Ve spolupráci s Muzeem v Ivančicích.)

Víte, jaké rostliny radil v 9. století pěstovat otec klášterního lékárenství Walafrid Strabo? Věděli jste, že nejstarší český tištěný herbář Jana Černého doporučuje (zcela vážně) jako univerzální protijed rozemletý roh jednorožce s šafránem? Čím se při rituálech mazaly čarodějnice, aby jim to pořádně létalo? A jak se dnes vyrábí rostlinné extrakty? Pokud vás výše zmíněné otázky zaujaly a pokud si čirou náhodou nejste jisti odpovědí, zavítejte na výstavu Na každou nemoc roste bylina do Památníku písemnictví na Moravě. Jejím cílem bylo uchopit odvěký fenomén bylinek a bylinkářství z různorodých kulturních úhlů. Samostatná témata tedy tvoří klášterní lékárny, staré tištěné herbáře, vědecký pohled na tuto problematiku, lidová slovesná kultura, magie a také letmý pokus o načrtnutí obrysů bylinkářství v dnešním světě. Spatřit budete moci nejen originály nejstarších českých herbářů (Černého a Mattioliho), Galénovy, Paracelsovy a Avicennovy spisy ale i vlastnoruční zápisky rajhradského lékárníka, benediktina Josefa Ringhoffera. Bylinkářství z odborného konce pak přiblíží historické vybavení lékárny z 19. století (včetně dobových homeopatik!) a herbářové doklady z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Předsálí i celá Malá galerie ožila díky bylinné floristické instalaci Bronislavy Záděrové, pedagožky Střední zahradnické školy v Rajhradě. Současně má v Památníku reprízu panelová výstava Herbář Masarykovy univerzity, zapůjčená Mendelovým muzeem. Výstava obsahuje hravé interaktivní prvky, na které se mohou těšit nejen děti.
Přijet mohou celé školní kolektivy, jak mateřských, tak základních škol, pro které je od 13. května připraven hodinový doprovodný program. Objednávky přijímají průvodci z Památníku písemnictví na Moravě na tel. 547 229 126.

created by: Trinet a.s., design Václav Houf