10.06.2015 - 30.08.2015 | Památník písemnictví na Moravě

Zlatá stuha

České a slovenské knihy pro děti a mládež se chlubí cenami Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu - IBBY. Jeho česká sekce uděluje každoročně nejkrásnějším novinkám Zlaté stuhy. To je také důvod právě tyto publikace představit.

Výroční ceny Zlatá stuha pro nejlepší dětské knihy radí rodičům a malým čtenářům už více než dvacet let, po které publikaci mají přednostně v knihkupectví či knihovně sáhnout. Prostřednictvím výstavy čtyřiceti ilustrací představující letošní laureáty i knihy oceněné Zlatými stuhami v minulých ročnících mají nyní možnost se s ceněnými tituly až do konce prázdnin seznámit návštěvníci Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě.
Letos porotci vybírali ze 144 přihlášených knih a sympaticky konstatovali další nárůst kvalitní dětské literatury na domácím trhu. Svým způsobem tento trend podporuje také soutěž Zlatá stuha, organizovaná Českou sekcí IBBY – Společností přátel knih pro mládež. Nominace knih je rozdělena do čtyř oblastí – literární, výtvarné, překladové a komiksové, kde novinky hodnotí specializované týmy porotců, jež se každoročně obměňují.
Zlaté stuhy s vročením 2015 zdobí knihy:
Pohoršovna Daniely Fischerové, Zločin na Starém Městě pražském od Daniely Krolupperové a Princ se žlutou hvězdou Františka Tichého. Oceněny byly také Dějiny československého komiksu 20. století autorů Michala Jareše, Martina Foreta, Pavla Kořínka a Tomáše Prokůpka. Za výtvarné počiny roku byly označeny Zlatou stuhou kniha Bořivoj a blecha Fló Ivana Binara s ilustracemi Andrey Tachezy, Škvíry Marky Míkové s grafickou úpravou Olivera Švolíka a ilustracemi Terezy Ščerbové, Proč obrazy nepotřebují názvy Ondřeje Horáka a ilustrátora Jiřího Franty v grafické úpravě Štěpána Malovce.
Výtvarným počinem roku 2015 na poli literatury pro děti a mládež se pyšní knížka: Jak zvířata spí Jiřího Dvořáka, kterou ilustrovala a upravila Marie Štumpfová. Z překladových titulů byly oceněny knihy Jen jestli si nevymejšlíš Shela Silversteina a dvojjazyčná sbírka nonsensových básní Malé lalulá, kterou z němčiny přeložil Radek Malý a ilustroval František Petrák. Mezi komiksy zvítězila Viktorka a vesmírné dobrodružství autorů Kláry a Jana Smolíkových. Zvláštní ocenění dostalo nakladatelství Baobab za sérii knih M. Šaška To je… a autoři Jiří Žáček a Stanislav Kolíbal za svá dosavadní díla.
Bohatou ilustrační výbavu čerstvě oceněných titulů doplňuje v jižní chodbě klášterní kvadratury reprezentativní průřez tvorbou úspěšných ilustrátorů knih minulých ročníků. Kolekce bezmála čtyř desítek portrétů poskytuje ucelenou představu o tuzemské produkci knih určených dětem v posledních desetiletích. Spoluorganizátory výstavy, zastřešené Českou sekcí IBBY, jsou spolu s domácím Památníkem písemnictví na Moravě také Klub ilustrátorů, Obec překladatelů, Památník národního písemnictví a Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského.

created by: Trinet a.s., design Václav Houf