10.09.2015 - 06.12.2015 | Památník písemnictví na Moravě

Tři generace tvůrců, rod Šuleřů

Současná literatura a výtvarné umění spjaté s rodem spisovatelů, historiků, výtvarníků a organizátorů kulturního života na severu i jihu Moravy.

Podzimní výstava Památníku písemnictví na Moravě představuje tvůrčího ducha napříč generacemi rodu Šuleřů. K vidění je od 10. září do 6. prosince v Malé galerii v areálu benediktinského kláštera v Rajhradě, kde Památník sídlí. Tento výstavní prostor byl vybudován s myšlenkou na propojení světa literatury s výtvarným uměním, což je případ i této výstavy. 
Literární větev rodu zastupuje především spisovatel Oldřich Šuleř (1924‒2015). Autor severní Moravy působil v mnoha oblastech kultury, ne vždy mu však doba přála. Jeho prvnímu románu Letopisy v žule (1957) předcházela studie zabývající se rozvojem kamenoprůmyslu na Jesenicku. Oldřich Šuleř nepsal jen beletrii – je autorem několika oceňovaných národopisných knih (Je to chůze po kotárech, Paměť domova, Laskavé podobizny). Známé jsou jeho pověsti z jesenických hor Modrá štola nebo z Valašska – Poklad pod jalovcem. Velkou pozornost věnoval Šuleř partyzánskému odboji v Beskydech (Na srnčích nohách). I rodná Ostrava tvoří prostředí, ze kterého Šuleřovy romány čerpají (Měsíční krajina, Dlouhé stíny a Horký provoz). 
Nejstarší syn Oldřicha Šuleře – Petr, působil převážně jako muzejník (Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Jihomoravské muzeum ve Znojmě, Moravské zemské muzeum) a v roce 2012 vydal román Zločinci a kavalíři. Obrazy jeho manželky, Libuše Šuleřové, tvoří podstatnou část výstavy. Má na svém kontě na 30 prezentací doma i v zahraničí, ilustrovala několik knih. Spolupráce s tchánem se vydařila v podobě knihy É trli-frli aneb Kdy nastane konec světa, která vypráví valašské příběhy o formanu Trlifajovi. Některé z těchto ilustrací vlastní Památník písemnictví na Moravě a na výstavě jsou také prezentovány. Druhá generace Šuleřů je na výstavě zastoupena také bratry Petra Šuleře – Oldřichem a Martinem. Oldřich Šuleř ml. se profiloval jako manažer. Na výstavě jsou k vidění některé jeho odborné publikace. Martin Šuleř je mistrem zvuku a poodkrývá roušku tajemství zvukařské práce.
Třetí generaci rodu zastupuje vnučka Oldřicha Šuleře seniora – Zuzana Šuleřová. Srdce této výtvarnice a příležitostné šperkařky srostlo s Frýdlantem nad Ostravicí, městem, kde již od středověku existovala železářská výroba. Výstava představuje její smalty a kovové šperky.

 

created by: Trinet a.s., design Václav Houf