18.02.2016 - 17.04.2016 | Památník písemnictví na Moravě

SURSUM Tišnov

Vydavatelství SURSUM Tišnov navázalo v roce 1992 na stejnojmenný samizdatový časopis, který v Brně v letech 1985 – 89 editovali básník Milan Badal a knihař Miroslav Klepáček. Dosud má na svém kontě 415 titulů.

Termín „sursum“ odkazuje ke starobylému církevně liturgickému slovnímu spojení „sursum corda“ ve významu „vzhůru srdce“. Z literárně historického hlediska má tišnovské nakladatelství vazbu i na stejnojmenné prvorepublikové umělecké sdružení symbolistů, z nichž si nakladatel Klepáček nejvíce cení odkazu svébytného grafika, spisovatele a typografa Josefa Váchala. Jeho titul Slavík svatého Bonaventury v podobě dnes velmi ceněné faksimile vydalo SURSUM hned v roce 1992 jako svou 11. publikaci.

Celkový náklad publikací se značkou SURSUM již překročil půlmilionovou hranici, přitom převažují původní tituly a zhruba desetinu z nich navíc tvoří poezie. Portrét nakladatelského domu, který již záhy po svém vzniku přerostl regionální měřítka, je v rajhradském Památníku cenný rovněž tím, že ve většině jeho prezentovaných titulů si mohou návštěvníci na místě volně zalistovat a začíst se.

 

 

created by: Trinet a.s., design Václav Houf