28.04.2016 - 19.06.2016 | Památník písemnictví na Moravě

Gabriela Preissová (1862‒1946)

Výstava představuje neobyčejně plodnou spisovatelku, autorku realistických dramat, emancipovanou ženu, sportovkyni a sběratelku lidového umění v souvislosti se sedmi desetiletími, které právě letos uplynuly od jejího úmrtí.

Nahlédnout do životních osudů a tvorby autorky Její pastorkyně a Gazdiny roby mohou návštěvníci benediktinského kláštera v Rajhradě od 28. dubna až do 19. června.

S nepravou gazdinou se autorka osobně setkala při nákupu slováckých výšivek na Hodonínsku. Její příběh zpracovala jako povídku pro časopis Osvěta. Později příběh přepsala a v roce 1889 vydala jako drama. Na jevišti Národního divadla v Praze byla Gazdina roba uváděna nepřetržitě osm sezón mezi roky 1890 – 1898, jako námět si ji vybral pro operu Eva Josef Bohuslav Foerster.

V Národním divadle měla rovněž premiéru (9. 11. 1890) Její pastorkyňa. U diváků sklidila ovace, zato kritika ji odsoudila jako „brutální naturalistické dílo“. Po uvedení činoherní inscenace v Brně začal o námět usilovat Leoš Janáček. Po autorčině svolení hru přepracoval, upravil a zkrátil, zachoval však prozaickou formu. Dnes patří Její pastorkyňa mezi nejhranější česká díla na světových operních scénách.

Výstava v Památníku písemnictví na Moravě je členěna do tematických celků mapujících důležité životní mezníky autorky a její inspirační zdroje (dětství a životní osudy, poznávání Slovácka, cesta k realistickému dramatu, kulturní vlivy, aj.) Poodhaluje příběhy divadelních zpracování jejích her, představuje horlivou sběratelku a cestovatelku. Cílem výstavy je přiblížení autorčiny tvorby zejména středoškolským studentům a gymnazistům s podporou edukačních prvků a v přístupném zpracování, které navazuje na vzdělávací programy škol. 

created by: Trinet a.s., design Václav Houf