25.09.2019 - 25.09.2019 | Památník písemnictví na Moravě

Setkání žáků a přátel malíře Petra Skácela

V rámci cyklu StřeDění proběhne vzpomínkové odpoledne věnované malíři Petru Skácelovi. Možnost komentované prohlídky výstavy Skácelové – ke kořenům. Začátek v 17 hodin.

Pozvání přijali jeho přátelé, bývalí žáci a obdivovatelé. Malíř a sochař Ivan Kříž připomenul Petra Skácela a přednesl svou báseň, dedikovanou malíři, plnou typických Petrových motivů, inspirovaných klasickou ruskou literaturou. Na svého učitele pak zavzpomínali výtvarníci Martin Zálešák, Milivoj Husák, Hana Langová, Dagmar Sochorová a Jitka Havlová. 

Záliba ve výtvarném umění přivedla do okruhu přátel Petra Skácela také geologa Jaroslava Ungermana, ekologa Jana Lacinu či chemičku Jarmilu Janků, která se stala jeho celoživotní přítelkyní a podporovatelkou. O svou osobní vzpomínku se podělila také Zuzana Šťastná, nevlastní dcera. Z vyprávění zástupců několika generací Skácelových někdejších žáků z Lidové školy umění Jaroslava Kvapila v Brně vystoupil portrét laskavého, citlivého člověka, který dokázal inspirovat a vzbudit celoživotní zájem nejen o výtvarné umění.
 

 

 

created by: Trinet a.s., design Václav Houf