14.06.2019 - 14.06.2019 | Památník písemnictví na Moravě

Vyhlášení výsledků soutěže Skrytá paměť Moravy

Slavnostní finále XIII. ročníku se uskutečnilo 14. června 2019 v Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě. Sošku pro vítěze v mladší kategorii (12-15 let) si odvezla Markéta Kučerová do Horky nad Moravou. Mezi staršími soutěžícími (16-19 let) získala první místo Lucie Braunerová z Brna.

V zaplněném sále letního refektáře benediktinského kláštera v Rajhradě předali laureátům ceny a finanční odměnu reprezentanti Jihomoravského kraje radní pro kulturu Tomáš Soukal, vedoucí odboru kultury a památkové péče Petr Fedor, předsedkyně kulturní komise Petra Matoušková a ředitel Muzea Brněnska Evžen Martinec.
Porotu v čele s redaktorkou ČRo Olgou Jeřábkovou zaujaly mezi mladšími autory texty Vojtěcha Ziaťka z Hustopečí, který se umístil jako druhý, a Libuše Drahotské ze Žďáru nad Sázavou. Čestná uznání dostaly Veronika Matlová a Lucie Blažková. Cenu za druhé místo ve starší kategorii převzala Jana Novotná z Radostína nad Oslavou, třetí místo obsadila Eliška Zářecká ze Zvěstonic. Čestná uznání získaly Eva Brázdová a Anna Košťálová.
Aktuální téma „Voda má, voda má…“ inspirovalo 173 soutěžících z devíti krajů České republiky k napsání povídek, pohádek, úvah i referátů, ohlas letos soutěž měla dokonce i na Slovensku. Společenským setkáním účastníky provedl moderátor Jan Adámek a o hudební složku se postarala studentská skupina Pružiny z Boskovic.

created by: Trinet a.s., design Václav Houf