16.11.2012 - 18.11.2012 | Památník písemnictví na Moravě

Brněnská růže

17. ročník mezinárodní soutěže květinářů a floristů; první akce pro veřejnost v nově zrekonstruovaných prostorách benediktinského kláštera.

Po řadě výstav spojených s květinovými a rostlinnými motivy v předchozích letech se podařilo Památníku písemnictví na Moravě dojednat, aby se v nově zrekonstruovaných prostorách benediktinského kláštera konala největší floristická soutěž v ČR. Na její organizaci spolupracoval floristický velkoobchod Vonekl s.r.o., místní Střední odborná škola zahradnická a SOU Rajhrad a florista Slávek Rabušic, známý květinovými výstavami, na kterých se snoubí floristika s architekturou, např. na hradě Pernštejně nebo na zámku Vranov.

Floristická soutěž Brněnská růže je každoročně tematicky zaměřená. Letos se zadání vztahovalo k tématu „Výstava a vernisáž“. Během pátku tak pod rukama soutěžícím vznikaly dárkové kytice pro umělce, extravagantní květinové šperky na dámské šaty a interiérové dekorace do vstupní haly Památníku písemnictví. Mezi juniory zvítězila Dita Sekyrková z květinového ateliéru V Ráji z Lázní Bohdaneč, v kategorii seniorů vyhrála soutěž Pavla Plevová z Brna, která se stala s nejvyšším počtem bodů zároveň absolutní vítězkou Brněnské růže 2012. Každý, kdo během soboty a neděle navštívil rajhradský Památník písemnictví, obdivoval šikovnost květinářů, jak i z nejtitěrnějších lístků, květů a poupat dokázali vytvořit umělecká díla, ve kterých by člověk rostlinné prvky někdy na první pohled ani nepoznal. Květinové šperky, které přes den zdobily figuríny, oblékly v sobotu večer na módní přehlídce živé modelky a dokázaly tak nejen jejich krásu, ale i funkčnost. Možná teď mnohá dáma přemýšlí o nadcházející plesové sezóně s novou inspirací. Soutěžní práce rozmístěné po zrekonstruovaných prostorách prelatury doplnily dvě doprovodné výstavy. Ze světa umění to byly fotografie brněnského fotografa Ivo Filipa, floristickou doprovodnou výstavu tvořilo 30 odrůd řezaných květin druhu Amarylis. Paleta barev jejich velkých květů sahala od zelené, přes červenou až po temně fialovou. Ač bylo počasí nevlídné, jak se na listopad sluší, Rajhrad díky Brněnské růži rozkvetl všemi barvami. Potěšil tak více než 3000 návštěvníků, kteří si přišli výstavu prohlédnout.

created by: Trinet a.s., design Václav Houf