17.04.2013 - 17.04.2013 | Památník písemnictví na Moravě

StřeDění - Milan Uhde

Nejen o literatuře nad knihou esejů Objevy pozdního čtenáře, ale o české kultuře vůbec přijde do Památníku písemnictví na Moravě besedovat Milan Uhde - dramatik, prozaik, autor písňových textů, bývalý ministr kultury a současný předseda rady České televize.

Poměrně vysoký počet návštěvníků přilákala ve slunném dubnovém odpoledni do rajhradského benediktinského kláštera beseda s panem Milanem Uhdem.
Jeho kniha Objevy pozdního čtenáře, která se prodává již téměř pět týdnů, je v knihkupectvích většinou vyprodaná. Jedná se o soubor 27 esejí o zásadních knihách českého literárního kánonu, nad kterými se Milan Uhde zamýšlí nikoliv z pozice literárního historika, ale z pozice kritického čtenáře. Uvažování nad časem prověřenými díly v horizontu vlastních zkušeností, ne jen opakování naučených pouček z učebnic literatury, taková je často ideální představa moderního vyučování literatury na školách. Milan Uhde prozradil, že obdobný počet esejí má ještě doma ve svém spisovatelském šuplíku, ale s knihami, kterými se v nich zabývá, není jako čtenář stále vypořádán a neustále se k nim vrací. Ne nadarmo se říká – dvakrát do jedné řeky nevstoupíš. Čtení stejné knihy v různých životních obdobích se stává zážitkem, který čtenáře mnohonásobně obohacuje. Objevy pozdního čtenáře nás vybízejí, abychom se k již jednou přečteným knihám neváhali vracet.

     
created by: Trinet a.s., design Václav Houf