Památník písemnictví
na Moravě
Deset století literární historie

Online

Literatura na divadle života

12. 04. 2021 - 30. 06. 2021

Literatura na divadle zivota

Online edukační program pro II. stupeň ZŠ a SŠ k výstavě Člověk na divadle světa. Lidský život v zrcadle barokní literatury. Projděte si s námi cestu života barokního člověka za pomoci ukázek barokní literatury a výtvarného umění.


Spolu s účastníky budeme pracovat s úryvky literárních textů, analyzovat výtvarná díla a hledat souvislosti s našimi vlastními životy a současným světem.

Vzhledem k aktuální situaci nabízíme program online na platformě dle výběru školy.
Délka trvání programu 45 nebo 60 min (podle předchozí domluvy).
Přihlašování na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., více informací ZDE [PDF, 845 KB]

Výstava

Novátor Ladislav Novák

09. 06. 2021 - 31. 10. 2021

Novk Rj ok

Ladislav Novák, básník, překladatel a výtvarník náleží spolu s Jiřím Kolářem k nejuznávanějším výtvarným a literárním experimentátorům druhé poloviny minulého století.


Železné oponě navzdory Ladislav Novák hledal a nalézal v sousedství někdejšího třebíčského židovského gheta nové postupy, metody a formy slovesného a výtvarného vyjádření. Výstava v Památníku písemnictví na Moravě představuje autora fónické a experimentální poezie, specifických alchymáží, froasáží, dekoláží, automatických kreseb, veronáží a konstelací včetně praktických inspirativních podnětů nejen pro školáky a předškoláky.

 

Plakt Novk

Výstava

Krvavý román Josefa Váchala

23. 06. 2021 - 29. 08. 2021

Krvav romn 2 ok

Výstava Regionálního muzea v Litomyšli Krvavý román Josefa Váchala (1884–1969) v Rajhradě představí ve dnech 23. 6. – 29. 8. zásadní dílo dnes slavného grafika, malíře, mystika a spisovatele.


Svou práci podtitulem Studie kulturně a literárně historická vydal v roce 1924 v sedmnácti exemplářích. Apologetické pojednání o dobové brakové produkci doplnil vlastní verzí překotně podaného děje o fiktivním sanatoriu šíleného psychiatra Římsy.

 

 Krvav romn

Výstava

Vesmír Rudo Prekopa

08. 07. 2021 - 15. 08. 2021

Fotogenijok

Ve spolupráci Památníku a umělecké agentury Photogenia se rodí další výstava aktuálních černobílých snímků, která oživí ve dnech 8. 7. – 15. 8. kvadraturu benediktinského kláštera v Rajhradě. Je jí kolekce nazvaná Vesmír česko-slovenského fotografa Rudo Prekopa.


Košický rodák je vedoucím atelieru FAMU a při zpracování svých imaginativních záběrů využívá klasickou techniku gelatin silver printu. Následně, tedy od 17. 8. do 30. 9., ji vystřídá dvojvýstava Jindřicha Buxbauma a Jana Suchardy. Původně automechanik a majitel servisu Buxbaum systematicky mapuje i své vlastní judaistické kořeny. V Rajhradě proto návštěvníkům představí svůj mnohočetný portrét současného každodenního života chasidské komunity. Na jedné z cest po evropských koncentračních táborech, kde si své prožil i Buxbaumův tatínek, jej doprovázel artdirektor Photogenie Sucharda. Tak vznikla emotivní série, kterou její autor lakonicky nazval Osvětim. Letošní výstavní cyklus Photogenie v Památníku bude na podzim pokračovat hlavní letošní fotovýstavou s vernisáží 16. října.

Prekop1

Další pozvánky Archiv

Aktuálně

OTEVŘENO

Vážení návštěvníci,

Památník písemnictví na Moravě bude od 11. května 2021 otevřen podle standardní otevírací doby.

Těšíme se na vás!

Otevírací hodiny

Vstupné

muzeum brnenska

Muzeum
Brněnska

příspěvková organizace
více informací
vila low beer

Vila
Löw-Beer

v Brně
více informací
mohyla miru

Památník

Mohyla
míru
více informací

Podhorácké
muzeum

klášter porta coeli
více informací
podhoracke muzeum

Muzeum v
Ivančicích

lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Muzeum
ve Šlapanicích

scholasterie
více informací
muzeum slapanice

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.