Památník písemnictví
na Moravě
Deset století literární historie

Výstava

Novátor Ladislav Novák

09. 06. 2021 - 31. 10. 2021

Novk Rj ok

Ladislav Novák, básník, překladatel a výtvarník náleží spolu s Jiřím Kolářem k nejuznávanějším výtvarným a literárním experimentátorům druhé poloviny minulého století.


Železné oponě navzdory Ladislav Novák hledal a nalézal v sousedství někdejšího třebíčského židovského gheta nové postupy, metody a formy slovesného a výtvarného vyjádření. Výstava v Památníku písemnictví na Moravě představuje autora fónické a experimentální poezie, specifických alchymáží, froasáží, dekoláží, automatických kreseb, veronáží a konstelací včetně praktických inspirativních podnětů nejen pro školáky a předškoláky.

 

Plakt Novk

Výstava

Krvavý román Josefa Váchala

23. 06. 2021 - 29. 08. 2021

Krvav romn 2 ok

Výstava Regionálního muzea v Litomyšli Krvavý román Josefa Váchala (1884–1969) v Rajhradě představí ve dnech 23. 6. – 29. 8. zásadní dílo dnes slavného grafika, malíře, mystika a spisovatele.


Svou práci podtitulem Studie kulturně a literárně historická vydal v roce 1924 v sedmnácti exemplářích. Apologetické pojednání o dobové brakové produkci doplnil vlastní verzí překotně podaného děje o fiktivním sanatoriu šíleného psychiatra Římsy.

 

 Vchal PLAKAT A2 KRVAVY ROMAN page 001

HERNA

Kašpárkova herna

29. 06. 2021 - 31. 12. 2021

cteni kasparek3ok

Kašpárek a jeho přátelé se na Tebe těší v nové herně. Vyřeš úkoly, pomoz Kašpárkovi a užij si pohádkový svět!


 

Kasparek herna 2021 page 001

Výstava

Člověk na divadle světa. Lidský život v zrcadle barokní literatury

30. 06. 2021 - 31. 10. 2021

DSC 0726 ok

Výstava nabízí pohled do literární produkce doby baroka v moravském prostředí. Návštěvníkům představuje knihy, ať už rukopisy či tisky, s nimiž se mohli čtenáři setkávat v nejrůznějších životních situacích. Literaturu doplňuje barokní umění a dobové předměty každodenní potřeby i času svátečního.


Cílem výstavy je přiblížit žánrovou, jazykovou a funkční pestrost barokní literatury. Východisko a současně svorník, jímž jsou propojeny různorodé literární projevy tohoto období, představuje univerzalita lidského osudu, směřujícího v době baroka od narození ke spáse a vykoupení. Výstava je členěna do čtyř oddílů: Dětství, Dospívání, Dospělost, Smrt a věčný život. Ke každé z těchto fází lidského života se vázaly specifické okruhy literatury, počínaje radami pro těhotné ženy, přes pedagogickou a nábožensky vzdělávací literaturu, literaturu spojenou s jezuitskými školami, kratochvilnou četbu, literární projevy mariánských a světeckých kultů, produkci náboženských sdružení, až po příručky ‚šťastné smrti‘, rady pro umírající a jejich bližní či modlitby za zemřelé.

Prezentováno je více než sto dobových tisků, rukopisů a grafik, z nichž mnohé jsou vystaveny vůbec poprvé. Návštěvníci mají možnost se seznámit také s původními barokními texty reflektujícími lidský život a ocenit jejich jazykovou kvalitu. Příkladem může být známý Komenského Labyrint světa a ráj srdce nebo Vidění rozličné sedláčka sprostného od katolického kněze Valentina Bernarda Jestřábského. Stranou nezůstávají ani důležitá kontextová témata, jako různorodost jazykových okruhů, proměny barokní češtiny, otázky gramotnosti a vnímání literatury, tiskařská produkce na Moravě, dobová cenzura, knižní trh a budování knihoven.

Knihy jsou prezentovány v těsném sepětí s dalšími druhy barokního umění: malbami, sochami, uměleckým řemeslem a dochovanými předměty denní potřeby. Mezi nejvýraznější vystavená díla patří obrazy Smrt Korónidy z počátku 18. století, Hostina Belsazarova z 2. poloviny 17. století nebo malované víko rakve z 18. století z muzejních sbírek.

 0001

 

Výstava

Vesmír Rudo Prekopa

08. 07. 2021 - 15. 08. 2021

Prekop2okok

Ve spolupráci Památníku a umělecké agentury Photogenia se rodí další výstava aktuálních černobílých snímků, která oživí ve dnech 8. 7. – 15. 8. kvadraturu benediktinského kláštera v Rajhradě. Je jí kolekce nazvaná Vesmír česko-slovenského fotografa Rudo Prekopa.


Košický rodák je vedoucím atelieru FAMU a při zpracování svých imaginativních záběrů využívá klasickou techniku gelatin silver printu. Následně, tedy od 17. 8. do 30. 9., ji vystřídá dvojvýstava Jindřicha Buxbauma a Jana Suchardy. Původně automechanik a majitel servisu Buxbaum systematicky mapuje i své vlastní judaistické kořeny. V Rajhradě proto návštěvníkům představí svůj mnohočetný portrét současného každodenního života chasidské komunity. Na jedné z cest po evropských koncentračních táborech, kde si své prožil i Buxbaumův tatínek, jej doprovázel artdirektor Photogenie Sucharda. Tak vznikla emotivní série, kterou její autor lakonicky nazval Osvětim. Letošní výstavní cyklus Photogenie v Památníku bude na podzim pokračovat hlavní letošní fotovýstavou s vernisáží 16. října.

Prekop1

 

Prekopplakat

 

Muzejní noc

Muzejní noc

07. 08. 2021 - 07. 08. 2021

bmn ok

Prohlédněte si program Památníku písemnictví na Moravě u příležitosti Brněnské muzejní noci.


 

Každou celou hodinu komentované prohlídky historické knihovny.

Interaktivní Kašpárkova herna.

 

Vstup zdarma.

Další pozvánky Archiv

Aktuálně

OTEVŘENO

Vážení návštěvníci,

Památník písemnictví na Moravě bude od 11. května 2021 otevřen podle standardní otevírací doby.

Těšíme se na vás!

Otevírací hodiny

Vstupné

muzeum brnenska

Muzeum
Brněnska

příspěvková organizace
více informací
vila low beer

Vila
Löw-Beer

v Brně
více informací
mohyla miru

Památník

Mohyla
míru
více informací

Podhorácké
muzeum

klášter porta coeli
více informací
podhoracke muzeum

Muzeum v
Ivančicích

lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Muzeum
ve Šlapanicích

scholasterie
více informací
muzeum slapanice

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.