Skrytá paměť Moravy

Ve snaze podnítit zájem o vlastní tradice a přispět k rozvoji schopnosti písemného vyjadřování vyhlásil Jihomoravský kraj k 17. listopadu 2006 - Dni studenstva - literární soutěž [PDF, 519 KB] pro mládež pod názvem

SKRYTÁ PAMĚŤ MORAVY

Celostátní literární soutěž pro mládež Skrytá paměť Moravy vstoupila do svého patnáctého ročníku. Stala se neodmyslitelnou součástí výuky slohových dovedností na řadě základních a středních škol. Doplňují a popularizují ji bezplatné kurzy tvůrčího psaní pro žáky a studenty s názvem Krocení literární múzy, organizované rovněž Památníkem písemnictví na Moravě. Sama soutěž, jejíž ceny pro vítěze velkoryse dotuje Jihomoravský kraj, rozvíjí současnou a aktuální slovesnou tvorbu. Má na svém kontě řadu samostatných titulů, jimiž přispěli její laureáti do „skryté pamětí“, která čeká na své čtenáře a objevitele.

 

XV. ročník 2020/2021

Jubilejní 15. ročník literární soutěže pro mládež vyhlásil 24. září 2020 radní Jihomoravského kraje Ing. Tomáš Soukal. Nové téma Skryté paměti Moravy reaguje na aktuální společenskou situaci a nabízí mladým autorům téma Život v době korony.

XIV. ročník 2019/2020

Na letošní mimořádný ročník literární soutěže budou nejspíš jednou vzpomínat nejen ti, kteří si letos odnášejí cenu pro vítěze, ale také jejich rodiče, učitelé a také organizátoři.

XIII. ročník 2018/2019

Třináctý ročník soutěže Skrytá paměť Moravy přinesl začátek nové tradice – letos poprvé se setkání mladých literátů z celé republiky uskutečnilo v Památníku písemnictví na Moravě.

XII. ročník 2017/2018

Dvanáctého ročníku literární soutěže pro mládež Skrytá paměť Moravy se zúčastnilo 110 mladých pisatelů z 8 krajů České republiky.

XI. ročník 2016/2017

Jedenáctého ročníku literární soutěže pro mládež Skrytá paměť Moravy se zúčastnilo 186 pisatelů z 11 krajů České republiky.

X. ročník 2015/2016

Skryté paměti Moravy se desátého ročníku zúčastnilo na 247 mladých soutěžících ze 13 krajů České republiky. Soutěžní téma - Náhody neexistují… - se promítlo do řady prací různě řešenou otázkou co je a není náhoda.

IX. ročník 2014/2015

Skrytá paměť Moravy zaznamenala ve svém devátém ročníku celkem 192 soutěžních textů. Téma soutěže Všude dobře… vybízelo k napsání prozaického textu, který by byl inspirován blízkým okolím autora, jeho domovem, známými lidmi, všednodenními maličkostmi.

VIII. ročník 2013/2014

Doznívá Okamžik štěstí ‒ nejčerstvější téma literární soutěže Skrytá paměť Moravy. Soutěžící napsali spoustu příběhů o lidech hledajících tuto hodnotu, po které touží každý člověk.

VII. ročník 2012/2013

V letošním roce nesla literární soutěž pro mládež zaměřená na prozaické texty téma Pošli to dál! Za touto výzvou se skrývalo poselství, kladná hodnota nebo poznání, které má pro člověka nadčasový význam a předává se dalším pokolením.

VI. ročník 2011/2012

Co Moravu spojuje s Evropou, co je rozděluje? Záleží ještě na tom, kde v Evropě se člověk narodí? Téma Továrna Evropa… vyrobeno na Moravě.

V. ročník 2010/2011

Nejlepší „Cizinec“ byl odtajněn 17. června v Mikulčicích, ceny jsou rozdány a je čas ohlédnout se, co všechno letošní jubilejní ročník přinesl.

IV. ročník 2009 / 2010

Obrazné či skutečné listování v rodinných kronikách přineslo příběhy z více či méně vzdálené minulosti: Soutěžící zachytili osudy svých předků, místní historické události, inspirací a hlavními hrdiny se ale staly i staré odložené věci.

III. ročník 2008 / 2009

Letošní ročník literární soutěže se konal ve znamení cest a cestování. Mladí autoři vyprávěli příběhy o cestách do exotických zemí i cestování po místech důvěrně známých.

II. ročník 2007 / 2008

Sousedé a sousedské vztahy. Téma, které mladé autory podnítilo k hledání odpovědí na otázku, kdo jsou lidé, kteří žijí v jejich bezprostřední blízkosti a s nimiž často nechtěně sdílejí i jejich soukromí.

I. ročník 2006 / 2007

Co všechno může skrývat paměť? Jistě věci dávné i velmi blízké, milé i nepříjemné. Co je pak ovšem zahaleno ve Skryté paměti Moravy? V této nové soutěži, kterou vyhlásil Jihomoravský kraj?

muzeum brnenska

Muzeum
Brněnska

příspěvková organizace
více informací
vila low beer

Vila
Löw-Beer

v Brně
více informací
mohyla miru

Památník

Mohyla
míru
více informací

Podhorácké
muzeum

klášter porta coeli
více informací
podhoracke muzeum

Muzeum v
Ivančicích

lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Muzeum
ve Šlapanicích

scholasterie
více informací
muzeum slapanice

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.