XIII. ročník 2018/2019

Třináctý ročník soutěže Skrytá paměť Moravy přinesl začátek nové tradice – letos poprvé se setkání mladých literátů z celé republiky uskutečnilo v Památníku písemnictví na Moravě.

Mnohdy obávaná třináctka tedy soutěži smůlu nepřinesla, letošní téma „Voda má, voda má…“ opět oslovilo mladé pisatele napříč republikou. Inspiraci k napsání povídek, pohádek, úvah i referátů našlo celkem 173 soutěžících z devíti krajů České republiky, ohlas měla soutěž dokonce i na Slovensku. Jak soutěžící ztvárnili téma, o kterém se v posledních letech mluví nejčastěji v souvislosti s hrozící katastrofou, a zda se jim podařilo najít osobitý úhel pohledu, hodnotila odborná porota v čele s Olgou Jeřábkovou.
Hlavním hrdinou většiny (nejen) oceněných textů mladších pisatelů je vodník – jednou téměř hororová postava, jindy laskavý dobrák. Vodník v příběhu Markéty Kučerové Proti proudu naznačuje děsivou rodinnou historii mladé dívky, která přichází k jezeru a setkává se s jeho krutým obyvatelem. Naopak v pohádkově laděném vyprávění Nový domov jsou vodníci přátelské bytosti, ochotné pomoci kamarádům v nouzi. Stejně tak vodník v povídce Letní odpočinek, který pozve psychiatra Matěje Hájka na návštěvu do světa pod hladinou jezera. Byl to sen nebo realita? Výlet do fantazijního světa zažívá i Amelie, hlavní postava dramatického příběhu Probouzení, již voda málem připravila o život. Naději a začátek nového života přináší voda v poetickém líčení Veroniky Matlové.
Starší autoři zachytili lidské osudy spjaté s vodním živlem – jezery a řekami. Aztécká dívka Mairam se v povídce Poslední nádech pokusí změnit svůj osud a odmítne oběť bohu deště, její vzpoura proti odvěkému řádu je však marná. Také zásah proti přírodnímu řádu v příběhu Lucie Braunerové Šedá dáma si vyžádá svou oběť – pokus zkrotit přirozený tok řeky stavbou přehrady stojí jejího stavitele život. Anna Košťálová je autorkou povídky v dopisech, v nichž zvolila motiv řeky jako metaforu života pisatelky Marie – vody v řece ubývá stejně, jako Marii ubývá životních sil. Dramatické vyprávění Živá voda se odehrává ve dvou paralelních světech: v bezútěšné realitě vyprahlé Austrálie a ve světě psychicky nemocné dívky Bessy, v němž se vyschlé jezero plní vodou a ožívá fantaskními bytostmi. Tématem detektivní povídky Evy Brázdové je záhadné zmizení vody ze Země, kterému se vydá na stopu detektiv Bartolomeo Morick.
Oceněné texty budou otištěny v samostatné literární příloze Sborníku Muzea Brněnska 2019 a na podzim budou všem soutěžícím rozeslány jako poděkování za účast v soutěži.


Dokumenty


Složení poroty

  • PhDr. Olga Jeřábková - předsedkyně poroty, novinářka, redaktorka a pedagožka, Český rozhlas
  • Mgr. Richard Skolek - spisovatel a překladatel, lektor seminářů tvůrčího psaní
  • Mgr. Ing. Romana Macháčková - vedoucí oddělení PR a organizátorka literárního cyklu Oči Brna, Moravská zemská knihovna v Brně
  • PhDr. Tomáš Jeřábek, Ph.D. - historik a pedagog, Filozofická a Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Gymnázium P. Křížkovského s uměleckou profilací v Brně
  • PaedDr. Libor Kalina – novinář a vedoucí pobočky Památníku písemnictví na Moravě, pobočky Muzea Brněnska, příspěvková organizace


Spolupořadatelé soutěže

  • Muzeum Brněnska (Památník písemnictví na Moravě)
  • Masarykovo muzeum v Hodoníně (Slovanské hradiště v Mikulčicích, NKP)


Výsledky kategorie 12 - 15 let

1. cena Markéta Kučerová: Proti proudu [PDF, 47,9 KB]
2. cena Vojtěch Ziaťko: Nový domov [PDF, 41,3 KB]
3. cena Libuše Drahotská: Letní odpočinek [PDF, 64,7 KB]
čestné uznání Veronika Matlová: Život plyne jako voda [PDF, 38,7 KB]
čestné uznání Lucie Blažková: Probouzení [PDF, 41,1 KB]


Výsledky kategorie 16 - 19 let

1. cena Lucie Braunerová: Šedá dáma [PDF, 79,7 KB]
2. cena Jana Novotná: Poslední nádech [PDF, 64,2 KB]
3. cena Eliška Zářecká: Živá voda [PDF, 80,1 KB]
čestné uznání Eva Brázdová: Poslední případ detektiva Bartolomea Moricka [PDF, 88,3 KB]
čestné uznání Anna Košťálová: Marie a řeka [PDF, 66,5 KB]


muzeum brnenska

Muzeum
Brněnska

příspěvková organizace
více informací
vila low beer

Vila
Löw-Beer

v Brně
více informací
mohyla miru

Památník

Mohyla
míru
více informací

Podhorácké
muzeum

klášter porta coeli
více informací
podhoracke muzeum

Muzeum v
Ivančicích

lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Muzeum
ve Šlapanicích

scholasterie
více informací
muzeum slapanice

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.