XII. ročník 2017/2018

Dvanáctého ročníku literární soutěže pro mládež Skrytá paměť Moravy se zúčastnilo 110 mladých pisatelů z 8 krajů České republiky.

Soutěžní téma „Století to letí“ vedlo k napsání mnohých historických příběhů, ale i k povídkám s fantaskními prvky vedoucí k zamyšlení či pobavení. Velice poutavé a zajímavé texty se věnovaly dlouhému století s humorem a nadsázkou, se smutkem nebo ironií. Téma vybízelo zaměřit se i na moderní historii české státnosti, což se řadě mladých spisovatelů podařilo s velkou bravurou.

V I. kategorii (12-15 let) získala první místo Lenka Kolomazníková z Náramče, která ve svém příběhu Před počátkem nahlédla do poutavého rozhovoru před velkým třeskem. Na druhém místě se umístila Klára Pejchlová z Velkých Pavlovic se svým textem Paměť starce, který popisuje dějinné události z pohledu staletého stromu. Porota též ocenila třetí pozicí neméně zajímavý a příběh z filmového života Převrat ve studiích Walta Disneyho z pera Doroty Kudělkové z Metylovic. Čestné uznání v I. kategorii obdržela za niterný příběh Vzpomínky Natálie Tihelková z Brna a za leteckou povídku Masařka Valentýna Lipovská z Miroslavi.

Vítězkou II. kategorie (16-19 let) se stala Kristýna Dostálová ze Střelic u Brna s povídkou Panta rhei, kde nabízí čtenářům lidský příběh odehrávající se na pozadí vývoje dřevěného harmonia. Druhé ocenění si odnesl Martin Modrý, student Gymnázia tř. Kpt. Jaroše v Brně, M. Lercha, jež se věnoval několika kontroverzním tématům, které popsal v povídce Riki Riki bye bye. Třetí pak skončila Karolína Levíčková z Letonic se soutěžním časosběrným textem Co hodiny vyprávěly. Čestné uznání v II. kategorii pak bylo uděleno Elišce Slámové z Kunštátu za Rodinný den, jenž se věnoval vztahovým záležitostem v rámci rodinného setkání. Dále pak Alexandře Náplavové z Brna a jejímu konkrétnímu příběhu slavného cestovatele Miroslava Zikmunda nazvaném Stoletá kavárna.

Vítězné texty vyjdou na podzim 2018 v literární příloze Sborníku Muzea Brněnska 2018 a všem účastníkům z letošního roku bude příloha zaslána.


Dokumenty


Složení poroty

  • PhDr. Olga Jeřábková - předsedkyně poroty, novinářka, redaktorka a pedagožka, Český rozhlas
  • Mgr. Richard Skolek - spisovatel a překladatel, lektor seminářů tvůrčího psaní
  • Mgr. Ing. Romana Macháčková - vedoucí oddělení PR a organizátorka literárního cyklu Oči Brna, Moravská zemská knihovna v Brně
  • PhDr. Tomáš Jeřábek, Ph.D. - historik a pedagog, Filozofická a Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Gymnázium P. Křížkovského s uměleckou profilací v Brně
  • PaedDr. Libor Kalina – novinář a vedoucí pobočky Památníku písemnictví na Moravě, pobočky Muzea Brněnska, příspěvková organizace


Spolupořadatelé soutěže

  • Muzeum Brněnska (Památník písemnictví na Moravě)
  • Masarykovo muzeum v Hodoníně (Slovanské hradiště v Mikulčicích, NKP)


Výsledky kategorie 12 - 15 let

1. cena Lenka KolomazníkováPřed počátkem [PDF, 34,7 KB]
2. cena Klára PejchlováPaměť starce [PDF, 41,3 KB]
3. cena Dorota KudělkováPřevrat ve studiích Walta Disneyho [PDF, 47,7 KB]
čestné uznání Natálie TihelkováVzpomínky [PDF, 59 KB]
čestné uznání Valentýna Lipovská - Masařka [PDF, 41,1 KB]


Výsledky kategorie 16 - 19 let

1. cena Kristýna DostálováPanta rhei [PDF, 62,6 KB]
2. cena Martin ModrýRiki Riki bye bye [PDF, 64,3 KB]
3. cena Karolína LevíčkováCo hodiny vyprávěly [PDF, 71,3 KB]
čestné uznání Eliška SlámováRodinný den [PDF, 69,7 KB]
čestné uznání Alexandra NáplavováStoletá kavárna [PDF, 61,5 KB]


muzeum brnenska

Muzeum
Brněnska

příspěvková organizace
více informací
vila low beer

Vila
Löw-Beer

v Brně
více informací
mohyla miru

Památník

Mohyla
míru
více informací

Podhorácké
muzeum

klášter porta coeli
více informací
podhoracke muzeum

Muzeum v
Ivančicích

lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Muzeum
ve Šlapanicích

scholasterie
více informací
muzeum slapanice

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.