XIV. ročník 2019/2020

Na letošní mimořádný ročník literární soutěže budou nejspíš jednou vzpomínat nejen ti, kteří si letos odnášejí cenu pro vítěze, ale také jejich rodiče, učitelé a také organizátoři.

„Sítě“ letos propojily třeba jihočeské Prachatice s Jablunkovem, Břeclaví, Plzní, Šumperkem, Karvinou, Prahou, Třebíčí… Ze všech krajů České republiky, kromě Ústeckého a Karlovarského, se přihlásilo 210 soutěžících a podmínkám vyhovělo 206 soutěžních prací. Porota v čele s redaktorkou Českého rozhlasu Olgou Jeřábkovou tedy letos hodnotila celkem 138 textů v I. kategorii (11–15 let) a 68 povídek v II. kategorii (16–19 let).

Téma „Sítě“ nabídlo soutěžícím řadu možností, jak jej literárně ztvárnit – námětem se mohly stát sítě houpací, záchranné, lovecké, rodinné, sociální, virtuální… Téma také nabídlo hledání odpovědí na otázku, kdy sítě dávají pocit jistoty a kdy se stávají pastí. Porotu zaujaly zejména nápady mladších pisatelů, u nichž ocenili rozmanitost námětů i úroveň jejich literárního zpracování. Příběh Ptačí tanečnice, se kterým Ema Veverková z Břeclavi zvítězila v I. kategorii, zachycuje jednak vnitřní svět artistky Carmen před vystoupením, ale současně na celou situaci nahlíží z perspektivy dosavadního životního příběhu hrdinky. Druhé místo získal Jakub Vacek z Ivančic za historickou povídku Síť z ostnatých drátů¸ která čtenáře přenáší na bojiště 1. světové války a sleduje osudy šesti kamarádů. Třetí místo získala Jitka Stritzlová z Hustopečí za příběh s názvem Marco, v němž citlivě ztvárnila proměnu vztahu dvou mladých lidí. Čestná uznání udělila porota Mii Bružeňákové a Kláře Klocové. První z nich propojila v textu Zachraňte mne, mé sítě dramatickou situaci, v níž se hlavní hrdinka ocitla, s paralelní realitou sociálních sítí, jejichž vlastní jazyk vytváří vtipný kontrapunkt k hlavní dějové lince. Text Kláry Klocové Jsem tvůj štít vnáší mezi pětici finalistů perspektivu pavouka bránícího svůj domov.

Zvířecí hrdina zaujal porotu také mezi soutěžními texty ve druhé kategorii a prvním místem proto ocenila povídku Elišky Mostecké ze Šumperku Smrt číhá za sklem. Let masařky, ztvárněný zpočátku s humorným nadhledem, se s blížícím se závěrem proměňuje v hororový boj o život, člověkem nepozorovatelný. Na druhé místo postoupila loňská finalistka Eliška Zářecká ze Zvěstovic. Letos do soutěže zaslala povídku Pavouček, která se odehrává v mafiánském prostředí Neapole a motiv sítě rozvíjí v několika rovinách. Třetí místo získala Karolína Kawuloková z Jablunkova za příběh Do vody chčijů žáby, s nadsázkou vyprávěné dobrodružství kamarádů Honzy a Janka, kteří se rozhodnou spáchat svůj poslední zločin ve vinicích u Dolních Věstonic. Čestné uznání získala Valentýna Lipovská, jejíž jméno se mezi finalisty objevuje již potřetí, za groteskní ztvárnění rodinných vztahů v povídce Jak ze závisti byla nenávist, z nenávisti prozřetelnost a z prozřetelnosti plot, aneb Továrna na absurditu. Čestným uznáním porota ocenila také povídku Jana Kadrnky Promítač, Dostojevskij, Sprite, jejíž vypravěč prostřednictvím svého kritického pozorování světa podává zprávu sám o sobě.

Textů, které si zaslouží pozornost, bylo letos v obou kategoriích víc, než může porota rozdělit cen, a proto ještě mimořádně uděluje v I. kategorii pochvalu Magdaleně Holubové, Vojtěchu Eiblovi a Radovanu Šťastnému a ve II. kategorii Emmě E. Conlon, Nicole K. Bajcsyové, Evě Brázdové a Filipu Mráčkovi.

Oceněné texty budou publikovány v literární příloze Sborníku Muzea Brněnska 2020, která vyjde v září a bude zaslána všem soutěžícím jako poděkování za účast v soutěži.


Dokumenty


Složení poroty

  • PhDr. Olga Jeřábková - předsedkyně poroty, novinářka, redaktorka a pedagožka, Český rozhlas
  • Mgr. Richard Skolek - spisovatel a překladatel, lektor seminářů tvůrčího psaní
  • Mgr. Ing. Romana Macháčková - vedoucí oddělení PR a organizátorka literárního cyklu Oči Brna, Moravská zemská knihovna v Brně
  • PhDr. Tomáš Jeřábek, Ph.D. - historik a pedagog, Filozofická a Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Gymnázium P. Křížkovského s uměleckou profilací v Brně
  • PaedDr. Libor Kalina – novinář a vedoucí pobočky Památníku písemnictví na Moravě, pobočky Muzea Brněnska, příspěvková organizace


Výsledky kategorie 11 - 15 let

1. cena Ema Veverková: Ptačí tanečnice [PDF, 54,2 KB]
2. cena Jakub Vacek: Síť z ostnatých drátů [PDF, 35,3 KB]
3. cena Jitka Stritzlová: Marco [PDF, 34,7 KB]
čestné uznání Mia Bružeňáková: Zachraňte mne, mé sítě [PDF, 86,2 KB]
čestné uznání Klára Klocová: Jsem tvůj štít [PDF, 34,8 KB]
pochvala poroty Magdalena Holubová [PDF, 120 KB], Vojtěch Eibl [PDF, 129 KB],Radovan Šťastný [PDF, 34,8 KB]


Výsledky kategorie 16 - 19 let

1. cena Eliška Mostecká: Smrt číhá za sklem [PDF, 41,9 KB]
2. cena Eliška Zářecká: Pavouček [PDF, 87,2 KB]
3. cena Karolína Kawuloková: Do vody chčijů žáby [PDF, 67,8 KB]
čestné uznání Valentýna Lipovská: Plot, aneb Továrna na absurditu [PDF, 50,3 KB]
čestné uznání Jan Kadrnka: Promítač, Dostojevskij, Sprite [PDF, 85,3 KB]
pochvala poroty Emma E. Conlon [PDF, 227 KB], Nicole Bajcsyová [PDF, 153 KB], Eva Brázdová [PDF, 278 KB], Filip Mráček [PDF, 142  KB]Skrytou pamět Moravy najdete i na Facebooku.

muzeum brnenska

Muzeum
Brněnska

příspěvková organizace
více informací
vila low beer

Vila
Löw-Beer

v Brně
více informací
mohyla miru

Památník

Mohyla
míru
více informací

Podhorácké
muzeum

klášter porta coeli
více informací
podhoracke muzeum

Muzeum v
Ivančicích

lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Muzeum
ve Šlapanicích

scholasterie
více informací
muzeum slapanice

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.