Kalendář událostí
StřeDění
Památník písemnictví na Moravě zve všechny přiznice poezie na tzv. StřeDění na téma "Nejen nonsensová poezie." Přednáší básník, výtvarník a performer Miroslav Koupil.
Tři otázky pro Miroslava Koupila
Památník letos ožil mimo jiné akce také výstavou s názvem Novátor Ladislav Novák. Považujete se za jeho žáka?
Ano, považuji se za jeho žáka. A to doslova. Na třebíčském gymnáziu byl Ladislav Novák nejen mým učitelem češtiny a dějepisu, ale také třídním učitelem. Ve 4. ročníku ve volitelném předmětu Literární seminář nám pouštěl ukázky své fónické poezie, která vyšla v šedesátých letech ve Švédsku na gramodeskách. Kromě toho nám čas od času nechal po třídě kolovat svoje katalogy froasáží ze zahraničních výstav. Ladislav Novák byl pro nás osobností v pravém smyslu slova. Pod jeho vedením jsem se zdokonaloval v uměleckém přednesu, účastnil se recitačních soutěží a vystupoval na třebíčských kulturních akcích a slavnostech.
Jakou roli hraje poezie dnes?
O poezii se tvrdí, že je kořením života. To mohu potvrdit. Poezie nás učí život pozorně vnímat a všímat si věcí i situací, které jsou pro nás mnohdy zcela běžné a přehlédnutelné, někdy naopak krkolomné a zapeklité. Poezie učí přijímat život se vším všudy takový, jaký skutečně je. Se smutkem, úsměvem i humorem. Tady plně platí rčení Poezie s námi byla, je a bude.
Musí být experimentální poezie nezbytně akční, aby oslovila své příjemce a konzumenty?
Performance pohybové nonsensové poezie v mém pojetí je o hodně vzdálena často nudnému, monotónnímu čtení veršů z papíru. Při ní nesmlouvavě jdu, jak se říká, "s kůží na trh". Znamená to verše nejen napsat, ale také je herecky podat přítomnému publiku pomocí mimiky obličeje, gestikulace a pohybu těla. Pro oči a uši diváka to představuje originální akční zážitek. Poezie se tím pádem stává jakýmsi lákavým nápojem, který si divák může plnými doušky vychutnávat. V tomto směru vynikal rakouský experimentální básník Ernst Jandl. Snažím se v jeho tvůrčím duchu pokračovat a interpretační možnosti performancí pohybové nonsensové poezie o kousek dál posunout.
PaedDr. Miroslav Koupil (1956), pedagog, experimentální básník, výtvarník a performer, uskutečnil na osmdesát výstav kaligramů, morseogramů a performancí své pohybové nonsensové poezie v tuzemsku, Polsku a na Slovensku, dosud vydal bezmála tři desítky bibliofilií s vlastní poezií.