Kalendář událostí

StřeDění

Od: 20. 10. 2021
Do: 20. 10. 2021
Čas: 16:00 - 18:00

stredeni koupil orezPamátník písemnictví na Moravě zve všechny přiznice poezie na tzv. StřeDění na téma "Nejen nonsensová poezie." Přednáší básník, výtvarník a performer Miroslav Koupil.


Tři otázky pro Miroslava Koupila

Památník letos ožil mimo jiné akce také výstavou s názvem Novátor Ladislav Novák.  Považujete se za jeho žáka?

Ano, považuji se za jeho žáka. A to doslova. Na třebíčském gymnáziu byl Ladislav Novák nejen mým učitelem češtiny a dějepisu, ale také třídním učitelem. Ve 4. ročníku ve volitelném předmětu Literární seminář nám pouštěl ukázky své fónické poezie, která vyšla v šedesátých letech ve Švédsku na gramodeskách. Kromě toho nám čas od času nechal po třídě kolovat svoje katalogy froasáží ze zahraničních výstav. Ladislav Novák byl pro nás osobností v pravém smyslu slova. Pod jeho vedením jsem se zdokonaloval v uměleckém přednesu, účastnil se recitačních soutěží a vystupoval na třebíčských kulturních akcích a slavnostech.

Jakou roli hraje poezie dnes?

O poezii se tvrdí, že je kořením života. To mohu potvrdit. Poezie nás učí život pozorně vnímat a všímat si věcí i situací, které jsou pro nás mnohdy zcela běžné a přehlédnutelné, někdy naopak krkolomné a zapeklité. Poezie učí přijímat život se vším všudy takový, jaký skutečně je. Se smutkem, úsměvem i humorem. Tady plně platí rčení Poezie s námi byla, je a bude.

Musí být experimentální poezie nezbytně akční, aby oslovila své příjemce a konzumenty?

Performance pohybové nonsensové poezie v mém pojetí je o hodně vzdálena často nudnému, monotónnímu čtení veršů z papíru. Při ní nesmlouvavě jdu, jak se říká, "s kůží na trh". Znamená to verše nejen napsat, ale také je herecky podat přítomnému publiku pomocí mimiky obličeje, gestikulace a pohybu těla. Pro oči a uši diváka to představuje originální akční zážitek. Poezie se tím pádem stává jakýmsi lákavým nápojem, který si divák může plnými doušky vychutnávat.  V tomto směru vynikal rakouský experimentální básník Ernst Jandl. Snažím se v jeho tvůrčím duchu pokračovat a interpretační možnosti performancí pohybové nonsensové poezie o kousek dál posunout.

PaedDr. Miroslav Koupil (1956), pedagog, experimentální básník, výtvarník a performer, uskutečnil na osmdesát výstav kaligramů, morseogramů a performancí své pohybové nonsensové poezie v tuzemsku, Polsku a na Slovensku, dosud vydal bezmála tři desítky bibliofilií s vlastní poezií.

 stredeni koupil

muzeum brnenska

Muzeum
Brněnska

příspěvková organizace
více informací
vila low beer

Vila
Löw-Beer

v Brně
více informací
mohyla miru

Památník

Mohyla
míru
více informací

Podhorácké
muzeum

klášter porta coeli
více informací
podhoracke muzeum

Muzeum v
Ivančicích

lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Muzeum
ve Šlapanicích

scholasterie
více informací
muzeum slapanice

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.