Staroslověnština a moravské písemnictví 9. – 18. století

Grafická i zvuková podoba staroslověnštiny. Nejstarší moravské tisky spjaté s Jednotou bratrskou. Vědecké a právní texty humanistického období. Průhled do trezorové místnosti se středověkými rukopisy.

Věkům navzdory zní staroslověnština v sousedství replik velkomoravských zbraní a kopií autentických předmětů nalezených v Mikulčicích. Modlitbě Otčenáš a úryvku z Proglasu propůjčil fonickou podobu profesor Radoslav Večerka, autorita tuzemských paleoslovenistických studií.

Stylizovaný tiskařský lis a „sušící“ se stránky nad hlavami návštěvníků provázejí ukázky věroučných svazků, jejichž masové šíření umožnil knihtisk Jednotě bratrské v Ivančicích a Kralicích. Postupné zesvětštění obsahu knih ilustruje připomínka Jana Ámose Komenského. Objevy přírodních, společenských i ryze praktických věd (lesnictví, vinohradnictví…) vrcholí tituly kodifikující majetkové vztahy. Nejcennější rajhradské knihy, tedy 933 svazků rukopisů a 120 ceněných prvotisků odkrývá nika z neprůstřelného „bankovního“ skla v trezorovém depozitáři.

muzeum brnenska

Muzeum
Brněnska

příspěvková organizace
více informací
vila low beer

Vila
Löw-Beer

v Brně
více informací
mohyla miru

Památník

Mohyla
míru
více informací

Podhorácké
muzeum

klášter porta coeli
více informací
podhoracke muzeum

Muzeum v
Ivančicích

lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Muzeum
ve Šlapanicích

scholasterie
více informací
muzeum slapanice

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.